Sünnet Fiyatları

Erkekler için sünnet konusu Müslüman geleneklerine ve kültürüne göre mecburi tutulan cerrahi bir işlemdir. Tıbben mecburi tutulduğu haller bulunsa dahi bazı erkekler için sağlık açısından gerekli olmayabilir. Ülkemizde erkekler için geleneksel olarak sünnet yapılır ve bazı yörelerde bu işlem düğünlerle ve mevlitlerle kutlanır.

Sünnetin Kaç Yaşında Yapılması Uygundur?

Sünnet yapımı için uzmanlar 2 yaş altını ve 5 – 6 yaş arası dönemi uygun görürler. Çocuklar 2 ve 5 yaş arası dönemlerinde cinsel kimliklerini tanıma eğilimi içine girerler. Bu sebeple bu dönemlerde sünnet yapılması uygun değildir. Sünnet çocuk cerrahları veya üroloji doktorları tarafından yapılan bir cerrahi işlemdir.

Sünnet Nerelerde Yapılır?

Ülkemizde devlet ve özel hastanelerde küçük cerrahi kliniğinde yapılan sünnet uygulaması, özel muayenehanelerde ve kliniklerde de hijyenik ortam sağlanarak yapılmaktadır. Sünnet, genellikle erkek çocuklarının (yetişkin erkeklere de yapılabilmekte) penislerinin uç bölgesini kaplayan derinin bir kısmının veya tamamının cerrahi bir operasyonla kesilmesi işlemidir. Sünnet için hijyen şartlarının tam olarak oluşturulduğu ortam gereklidir. Normal ameliyat koşulları sağlanmalı ve tek doktorla yapılmamalıdır. Sünnet olunurken uygulanacak yanlış bir girişim erkekler için yaşantılarına çok büyük zararlar sağlayacaktır. Bu sebeple sünnetin uzman kişilerce yapılması şarttır.

Sünnet Olmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yenidoğan bebekler için sünnet konusu uzmanlar tarafından anlaşmaya varılamayan konular arasındadır. Bebeklerde idrar yapma sıkıntısı oluşturan ve ciddi şekilde ağrı yapan penis bölgesi, postit veya başka bir deyişle prepüsyum enfeksiyonu ve parafimozise yani sünnet bölgesindeki derinin yeniden penisin baş kısmına çekilememesi durumları, acilen sünnet yapılmasını gerekli kılan sebeplerdir. Sünnet ile idrar yolları iltihabını önlenirken, penisin uç kısmının sürekli temiz kalması sağlanmakta ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan olan sifiliz, herpes, gonore yani bel soğukluğu ve AIDS hastalıklarına engel olunmaktadır.

Sünnet İçin Ne Kadar Ücret Ödenir?

Devlet hastanelerinde sünnet fiyatları kişilerin sağlık güvencelerine bağlı olarak yapılmakta ve ücretsiz olmaktadır. Özel hastanelerde sünnet için farklı fiyatlar uygulanır. Genellikle sünnet fiyatları klipsli sünnet uygulaması ve lazer tekniği kullanımına göre değişim gösterir.

Tavsiye Edilen Yazılar