Pediatrik Dermatoloji

Pediatrik dermatoloji bebek ve çocuklarda oluşan deri hastalıklarına bakan branştır. Bebeklerin ciltleri dışarıya uyum sağlayacak dirençte olmadığı için çabucak döküntü ve kaşıntıya neden olur. Bebekler için en uygun gıda anne sütüdür. Anne sütü alamayan bebekler için alerji riski en aza indirgenmiş mamalar tercih edilmelidir. Araştırmalar anne sütü alan bebeklerin daha az alerjik deri hastalıklarına yakalandığını gösterir.

Alerjik Egzama

Bebeklerde en sık görülen deri problemidir. Atopik egzama, alerjik hastalıklara yatkınlık anlamına gelir. Alerjik egzama olan bebekler daha sonra astım gibi hastalıklara yakalanabilir. Alerjik egzama ve atopik egzama gibi hastalıklarda deriye nem veren madde eksik olduğu için cilt çabuk kurur ve kaşıntıya neden olur. Bazı alerjik maddeler, deterjanlar bu hastalığı tetikler. Bazı yiyeceklere olan alerji hastalığın şiddetini arttırır.

Tedavisi Nasıldır?

Alerjik hastalıklarda tedavi ilaçla tedavinin yanı sıra alerjen maddeden uzaklaşma şeklinde de tedaviye ek yapılır. Cilt sürekli nemlendirilmelidir. Hasta bebekse sık sık emzirilmeli, çocuksa bol su tüketmesi sağlanmalıdır. Alerjik gıdalardan uzak tutulmalıdır. Kıyafetleri sabun ile yıkanmalı, kokulu ürünlerden uzak durulmalıdır. Odanın ısısı ve nem dengesi ayarlanmalıdır. Çok sık banyo yaptırmak derinin kurumasına neden olur. Ilık su ve cildi kurutmayan özel ürünler tercih edilmelidir.

Yenidoğan Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır​​​​​​?

Yenidoğan cildi hassas olduğu için özen ve itina gerektirir. Alerjik deri hastalıklarında kaşıntı çok olduğu zaman bebeği huzursuz eder. Bebeğin teni sürekli nemli tutulmalı ve kaşıntıyı önleyici losyonlar sürülmelidir. Bol bol emzirilmelidir. Kesinlikle sabun kullanılmamalıdır. Derinin nem kaybını engelleyen ürünler tercih edilmelidir. Bebeğin yattığı oda nemli tutulmalıdır. Bunun için soğuk buhar kullanılabilir. Isıtıcıların üzerine bir bardak su koymak da odanın nem dengesini ayarlamak için bir yöntemdir.

Yenidoğan Deri Hastalıkları Tedavi Maliyeti Nedir?

Yenidoğan dermatoloji yeni ve özel bir branştır. Bebek veya çocukta var olan cilt hastalıklarını teşhis ve tedavi etmede hastaların başvurduğu yerdir. Tedavide hastalığın boyutu ve çeşidi önemlidir. Tedavi amaçlı kullanılan ürünler biraz maliyetli olabilir, bunun sebebi deriye zarar vermeyen özel üretim olmalarıdır.

Tavsiye Edilen Yazılar