Migren Botoksu

Migren ve kronik migren tedavilerinde, alternatif olarak kullanılan botoks uygulamaları, her 6-8 ayda bir uygulanmaktadır. Migren ağrıları için tedavi edici veya tamamen geçiren bir yöntem henüz bulunmamıştır. Ancak, migren botoksu ağrıların geçirilmesinde oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak uygulanan migren botokslarında, hastalığın uzun süreli geçirildiği ve kronik durumun düzeldiğini belirtmektedir.

Migren Botoksu Kimlere Uygulanır?

FDA (Amerikan İlaç Dairesi) tarafından onaylanan botoks, uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kanserojen veya farklı zararlı etkileri bulunmayan, estetik uygulamalar için kullanılan botoks, migren tedavisi için de kullanılmaktadır. Ağrı kesici ve çeşitli ilaçlar kullanarak, migren ağrılarını geçiremeyen kişilere uygulanabilir. Ayda minimum üç kez migren ağrısı olan, kronik migreni olan kişilere uygulanabilir.

Migren Botoksu Faydalı mıdır?

Baş ağrısına neden olan kaslara, doğrudan yapılan uygulamalar sayesinde uyarımlar azaltılır. Kasların aşırı kasılması kontrol altına alınarak, ağrı oluşumuna neden olan unsurlar durdurulur. Kasların gevşemesi sağlanırken, ağrı unsurları bloke edilir.

Yapılan uygulama ve araştırmalar, migren botoksuyla %80 ve üzerinde olumlu sonuçlar göstermektedir. Sinir sıkışmasını önler ve kasları rahatlatarak, migren ağrıları geçirilir.

Migren Botoksu Nasıl Uygulanır?

Estetik botoks uygulamalarında olduğu gibi, enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Alın bölgesi dahilinde bulunan toplam 7 bölgede uygulama yapılır. Alın bölgesinin yanı sıra; şakaklar, ense ve boyun bölgelerinde belirlenen toplam 31 noktadan uygulama yapılır.

Migren botoksu uygulamasının, uzman doktorlar tarafından yapılması oldukça önemlidir. Sinir sistemi kaslarına doğrudan uygulama yapıldığı için, anatomi bilgisi ve uzmanlığı gereklidir. Belirlenen kas noktalarına 150 ünite uygulama yapılır.

Uygulama sonrasında kişi, günlük aktivitelerine devam edebilir. Kızarıklık, kanama veya şişme gibi herhangi yan etkileri bulunmamaktadır.

Migren Botoksu Fiyatları

Migren botoksu fiyatları, uygulama yapılan kliniklere göre farklılık göstermektedir. Uzman hekim muayenesi sırasında belirlenen fiyatlar, hastanın genel sağlık durumuna göre yapılmaktadır. Uygulama noktaları ve uygulanacak ünite miktarı ile ilacın markası, fiyat belirlemesinde etkili faktörler arasındadır.

Migren botoksu, tedavi amaçlı uygulamalardan olup, cerrahi işlem gerektirmeden uygulanmaktadır. Uygulama süresi ortalama 10 dakika olmakla birlikte, herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Tavsiye Edilen Yazılar