Mide Balonu

İntragastrik mide balonu, obezite tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Ameliyatsız uygulamalar arasında yer alan işlem, endoskopik şekilde mideye yerleştirilen balon ile gerçekleştirilir. Tokluk hissinin sağlanması ve aşırı şişmanlığın önlenmesi adına yapılan, kısa süren bir uygulamadır.

Mide Balonu Nedir?

Ameliyatsız obezite tedavisi olarak geliştirilen yöntem, midede yer kaplayan bir balonun yerleştirilmesi ve tokluk hissinin edinilmesi için uygulanıyor. Gastrik balon, silikon elastomerdan malzemeden üretilmektedir. Mide asidi ve tüketilen besinlerin büyük parçalarına karşı dayanıklı ve sağlamdır. Dolayısıyla mide içerisinde kaldığı sürece, yapısında bir bozulma meydana gelmez ve bağırsakları tıkamaz.

Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

Mide balonunun içi, serumla doldurulmaktadır. Yüzeyi düzgün ve küresel bir formdadır. Mide balonlarında radyoopak işaretleyiciler bulunmaktadır. Bu, takibin kolay şekilde yapılması için gereklidir. Mide balonu sedasyon işlemiyle uygulanır. Yemek borusundan yerleştirilen balon, kişiyi uyutarak yapılmaktadır. Gastrik balonlar maksimum 400 ila 500 cc hacminde üretilirler.

Işıklı bir kamera yardımıyla uygulanan balon, ortalama 15-15 dakika sürmektedir. İşlem esnasında kişi ağrı ya da uygulamayı hissetmez.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

İşlem sonrası kişi, günlük aktivitelerine dönebilir ve yeme- içme faaliyetlerini normal şekilde devam ettirebilir. Uygulamadan 1-2 saat sonra hasta, taburcu olabilir. Mide balonu yerleştirildikten sonra, yan etki veya ağrı belirtileri görülmemektedir. Ancak kısa süreli olarak mide bulantıları, kusma veya mide krampları gibi geçici etkiler görülebilmektedir.

Birkaç gün içerisinde tüm etkiler geçmekte ve mide, balonu tolere etmektedir. Bu süreçte damar yolu veya ağız yoluyla ağrı kesici ilaçlar verilerek, ağrıların hafifletilmesi sağlanır.

Mide Balonu Fiyatları

Kaliteli bir mide balonunda olması gereken özellikler, fiyatı etkileyen unsurlar arasındadır. Mide balonu 2019 güncel fiyatları, gastrik balonun hacim, boyut ve markasına göre belirlenmektedir. Anestezi umanının sedasyon uygulaması, hekim uygulamaları, kullanılan ameliyathane ve merkez hizmetleri gibi faktörler değerlendirilerek, fiyat belirlemesi yapılır.

Mide balonu, 6 aylık kullanım süresi sağlar. 6 ay sonunda yine endoskopik şekilde çıkarılır. Gerekli görüldüğü durumlarda yenisi takılabilir. İşlem, 18 ila 60 yaş aralığında, obezite olan herkese uygulanabilmektedir

Tavsiye Edilen Yazılar