Beslenme Diyet

Beslenme, canlıların en temel gereksinmesidir. Sadece karın doyurmak için değil vücudumuzun ihtiyaçları doğrultusunda; büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun bir şekilde kullanılmasıdır.

Dünya sağlık örgütüne göre sağlık; sadece hastalık veya hastalığın olmaması durumu değil; fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Bu iyilik haline, Hipokrat’ın da dediği gibi ‘’ besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun.’’ yaklaşımı ile ulaşılabilir. Doğru beslenme hastalıklardan koruyup hastalıklardan önleyici olduğu gibi, yanlış beslenme de birçok hastalığa sebep olmaktadır. Aşırı, sağlıksız ve dengesiz besin tüketiminin yol açtığı günümüz hastalıklarının en yaygın olanı ise obezite ve aşırı kilolardır.

Vücut ağırlığının istenilen düzeyin üstüne çıkması olarak da tanımlanan obezite, gerek oluşum nedenleri, gerekse oluşturduğu komplikasyonlar ve zemin hazırladığı hastalıklar nedeniyle, kronik ve tekrarlayıcı bir hastalıktır. Obez bireylerde; kalp damar hastalıkları, inme, hipertansiyon, kanser, Tip II diyabet, osteoartrit, safra kesesi hastalıkları, gastroözafagial reflü, uyku apnesi ve solunum yetmezliği vb. hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır .

Obezite tedavisinde amaç, obeziteye ilişkin morbidite ve mortalite risklerini azaltmak, bireye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir.

Anadolu Cerrahi Merkezinde hastalar, obezite ve metabolik cerrahi uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı ve obezite cerrahisi hemşiresinden oluşan tecrübeli ekip ve multidisipliner yaklaşımlar ile tedavi olmaktadır. Dengesiz kilo alımına neden olabilecek bir metabolik hastalığın bulunmasından, sağlıksız beslenme alışkanlıklarına kadar her ayrıntının değerlendirildiği merkezimizde ;diyet,egzersiz, yaşam şekli değişikliği veya medikal tedaviden fayda göremeyen obezite hastalarına tedavi amaçlı uygulanan bariatrik veya obezite cerrahisi ve özellikle bir diyet programına uymakta, düzenli egzersiz yapmakta zorlanan, obeziteye bağlı sağlık sorunları olup kilo vermekte sürekli başarısız olanlar için zayıflamaya yardımcı bir yöntem olan mide botoksu işlemi uygulanmaktadır.

Anadolu Cerrahi Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümündeki diyet uzmanlarımız bu konudaki güncel gelişmeleri takip ederek, bu doğrultuda hastalarımızı en doğru şekilde bilinçlendirmektedir. Diyetisyenlerimiz,Obezite Cerrahisi ve Mide Botoksu sonrası sağlıklı beslenmeyi öğretmeyi ve kalıcı beslenme davranışları geliştirmeyi hedefler. Bunun için ilk muayenede hastaların önce vücut yağ, kas, su oranı ve mevcut yağın vücuttaki dağılımı tespit edilir, hastaya özel tedavi şekli belirlenir ve düzenli olarak takibi yapılır. Bu şekilde hastalara sağlıklı beslenme bilinci oluşturarak yaşam kalitesini arttırmayı hedeflerken sağlıklı bir şekilde fazla kilonun verilmesini ve verilen kilonun kalıcı bir şekilde korunmasın hedeflerler.